Історія освіти в селі Тальянки
З початком другої половини XIX ст. села Уманського повіту все більше терпіли від феодальних повинностей. Утиски поміщиків, невиплата ними грошей та жорстоке поводження викликали незадоволення селян. Село було безграмотне. Безграмотність гальмувала і роботу церкви. З цих причин почали відкривати церковноприходські школи. Перші такі школи були відкриті у нашій місцевості в 1859р.
Приходська школа в Тальянках була відкрита у 1870-х роках при Свято - Покровському приході. Навчалося в школі 25-30 учнів щороку. Основна увага приділялася Закону Божому, церковнослов'янському читанню і церковним співам. В 1890-х роках в центрі села була побудована церковно-приходська школа, з дворічним терміном навчання. Заняття в школі проводив священик Степан Іванович Ращевський. (з 1894р.)
ІЗ 1 серпня 1913 року Уманське повітове земство відкрило в Тальянках однокласну 4-комплектну школу. Через нестабільність влади після 1917 року школа не працювала. У 1919 році в Тальянки був направлений Павловський Іван Йосипович. Родом чоловік був із Текліївки , що на Кіровоградщині. Він був і учителем і завідуючим школою. Школа була початкова.
Після Павловського І.Й. завідуючим школою був Кіндрацький Микола Аристархович. Народився Микола Аристархович у 1912 р. в селі Нерубайка Новоархангельського району Кіровоградської області. Закінчив Житомирський педагогічний інститут. Одружений, дітей не було. Викладав історію, трудове навчання.
З 1 вересня 1934 року школа була переформована у семирічну. Була введена посада директора школи. Першим директором був Пацай. Через рік директором призначили Руденка Миколу Дмитровича, природника.
Новим директором школи, після Руденка призначили Керекешу Григорія Никифоровича, родом з Кам'янечого. Його дружина Марта Несторівна також працювала в школі вчителькою.
В 1939 році Тальянківська школа була реформована у середню і називалася - «неповна середня».

Тальянківська школа в 1838-41 роках займала (як тоді казали) передові позиції в Бабанському районі. Вела першість у предметних олімпіадах району.
Але налагоджене життя перервала війна. Середня школа так і не відбулася в 1941 році випущено лише 9 клас. Під час війни школа згоріла.
Після організації Черкаської області і викладення каменем дороги на Умань, керівництво дало вказівку реставрувати школу. Всі роботи виконані були колгоспом «Перемога» і сільськими майстрами.
Уже 10-го березня 1944 року в селі почало налагоджуватися життя. В середині місяця органи влади почали збирати колишніх вчителів. Директором школи була призначена Белінська О.Г. колишня вчителька.
З 1 вересня 1944 року працювали всі 7 класів. Школа називалася семирічною.
З червня 1946 року директором знову стає Кіндрацький М.А. (після повернення з війни). На 5 вересня 1948 року в школі було 365 учнів.
З 1 вересня 1954 року школа в Тальянках знову працює в статусі середньої. Директором школи призначається Склярук Петро Іванович. Родом Петро Іванович з села Собківка Уманського району. Він довгий час служив у Казахстані, там закінчив інститут. Викладав історію. Жонатий мав двох дітей.
З 1960 року призначено директором Самойленка Миколу Петровича. Микола Петрович народився в 30-х роках у селі Грущівка Золотоніського району Черкаської області. Закінчив Черкаський педагогічний інститут. Учитель математики. Одружився на Нелі Бориславівні учительці української мови та літератури, жительці міста Тального. Мали двох дітей. Микола Петрович вимостив доріжку камінням від нижнього приміщення до верхнього і обсадив її березами.
В 1963 році директор школи Самойленко М.П. при підтримці правління колгоспу «Перемога» на чолі з Чернишем О., вирішили збудувати за кошти колгоспу шкільне приміщення на три класні кімнати і спортивний зал. План приміщення запропонував директор школи. В 1964 році весною стіни були зведені.
В цей час змінився директор школи. Ним стала Поддимова Валентина Сергіївна. 1 вересня 1965 року приміщення здали в експлуатацію.
Поддимова B.C. приблизно 30-х років народження. Родом з Уманського району. Заміжня , мала двох синів. Викладала математику. Дуже сувора і вимоглива як до учнів, так і до вчителів.
В 1966 році школу очолив Гришко Микола Кирилович. Микола Кирилович викладав математику. Жив у шкільному приміщенні. Жонатий мав двох дочок. На його долю випав ремонт покрівлі банківського приміщення.
Перевели його на посаду парторга Тальянківського радгоспу-технікуму. Потім працював головою колгоспу села Вишнопіль і головою райдержадміністрації міста Шполи. З 2.01. 1973 року директором школи став Ігнатенко Іван Дем'янович. Іван Дем'янович народився 1929 року . Родом з Київської області. Він ( з його слів ) походив з бідної селянської сім 'ї. Батько з шкури виходив, щоб його вивчити. Жонатий, мав сина. Викладав українську мову та літературу , працював спочатку завучем, а потім директором.
З 15.08.1988 року школу очолив Сесь Микола Терентійович. Народився Микола Терентійович 1938 року в селі Дубова Бабанського району Черкаської області. Закінчив Уманський педагогічний інститут. Служив в рядах Радянської Армії. Жонатий має сина й дочку. Викладав математику, був завучем і директором.
Далі директором стає Мольдерф Марія Вікторівна. Це було в 1999 році. Народилася Марія Вікторівна 7 січня 1961р. в селі Тальянки. Закінчила Ніжинський педагогічний інститут . Працює вчителем хімії та географії. Вчителька добре володіє предметом, постійно підвищує свій професійний рівень. За період її господарювання була перебудована веранда біля нижньої школи. Заміжня має сина й дочку.
В 2003 році школу очолила Тихонюк Наталія Василівна. Народилася Наталія Василівна ЗО травня 1962 року в селі Косари Кам'янського району Черкаської області. Закінчила Черкаський педагогічний інститут. В школі працює з 1985 року. Учитель російської мови та зарубіжної літератури. Дуже любить свою професію. Ввічлива, тактовна, володіє високою культурою мовлення. Користується авторитетом серед учнів, вчителів, батьків. Бере активну участь в житті села. Заміжня , має сина. За період перебування її на посаді директора школи було виготовлено проектну документацію для газової котельні.
У травні 2005 року директором школи став Гончарук Олександр Миколайович.
Олександр Миколайович народився 10 лютого 1961 року в селі Легедзине Тальнівського району. Закінчив Уманський педагогічний інститут . Викладає креслення, малювання, етику. Раніше займав посаду директора , отож з набутим досвідом роботи Олександр Миколайович влився в педагогічний колектив Тальянківської школи і очолює його по цей час. Директор вимогливий, справедливий, любить порядок у навчанні та роботі. Саме Олександр Миколайович закінчив роботи з будівництва газової котельні, в школі запровадили профільне навчання, зроблено ремонт харчового блоку їдальні та інших будівель.

ІІ. ПЕДАГОГІЧНІ ДИНАСТІЇ.
1 .Павловські Катерина Гнатівна та Іван Йосипович -Павловська Н. І., Павловська М.І.
2.Сологуб Іван Пилипович та Оксана Миколаївна -Сологуб А.І.
3. Ковальов Кость Семенович та Марія Трохимівна -Ковальов А.К., Ковальов М.К.
4. Крижанівська Марія Артемівна -Скінтей В.К., - Скінтей Л.В.
5. Підлипняк Каленик Никонович -Булавка Н.К.
б.Голоднюк Петро Іванович -Яцишина Т.П.
7. Побірські Григорій Олексійович та Надія Іванівна -Собко Л.Г., Побірська Л.Г.
8. Нікітенко Петро Іванович -Нікітенко С.П., Нікітенко З.П.
9.Сесь Микола Терентійович -Сесь О.М.
10.Шпак Лідія Михайлівна -Шпак Д.Г.

ІІІ. КРАЩІ ВИПУСКНИКИ.
1. Хоменко Юрій Петрович - кінорежисер.
2. Білич Анатолій Васильович-підполковник.
3. Шередеко Леонід - кандидат с\г наук.
4. Тимошенко Володимир Никифорович -інженер авіа конструктор, поет.
5. Топольний Федір - кандидат с\г наук.
6. Русан Юрій Миколайович - підприємець. 7. Сапатий Василь Миколайович - підприємець
8. Липівський Микола Васильович -голова районного сільськогосподарського управління.
9. Янчук Сергій Леонідович -один із кращих футболістів України, 5-ти кратний володар кубків Молдавії, 4-х кратний учасник Європейського кубка УЄФА.
10.Плахотнюк Микола Дмитрович-льотчик, майор ВВС.
11 .Бондаренко Валерій Миколайович -полковник.
12 Задвірна Світлана Іванівна - кандидат наук. 13.Трохимчук Вікторія Анатоліївна -кандидат наук. 14.Гоняна Леся Василівна - кандидат наук
15.Чабанюк Владислав Васильович - директор музею трипільської культури, та кіностудії «Мальва».
16. Тихолоз Сергій Сергійович - викладач технікуму, поет.
17. Тихолоз Богдан Сергійович -кандидат пед. наук. 18.Павленко Степан - учитель, поет.

ІV. УЧИТЕЛІ - УЧАСНИКИ ВІЙНИ.
Влітку 1941 року на фронт були мобілізовані учителі -чоловіки.
1. Гресько Самуїл Іванович.
2. Селянко Іван Пилипович.
3. Рибак Степан Данилович.
4. Керекеша Григорій Никифорович.
5. Таран Левко Іванович.
6. Скус (ім я та по батькові не встановлені) учитель фізкультури.
7. Дончак -учитель біології і географії.
8. Безвітрий - учитель математики.
9. Самійленко Григорій Петрович.
10.Кіндрацький Микола Аристархович.
Після війни працював у школі - Сологуб Іван Пилипович

V. УЧИТЕЛІ - ПАРТИЗАНИ. УЧИТЕЛІ -В'ЯЗНІ КОНЦТАБОРІВ.
1. Дяченко Іван Семенович.
2. Ковальов Кость Семенович.
3. Павловська Ніна Іванівна. Була в центрі Германії село Фроле близько біля Магдебурга. Забрали в 1943р. визволили в 1945р.
4. Сологуб Оксана Миколаївна

VI. УЧИТЕЛІ РЕПРЕСОВАНІ.
В 1937 році було репресовано Руденка М.Д. На той час йому було 40 років Дружина з сином Сергієм зразу ж виїхала з Тальянок.
Репресований був і Кулібаба Макар Іларіонович 1906 року народженя, уродженець села Бабанка . Українець, безпартійний. До арешту працював вчителем у с Тальянки. Арештований 01.02.1937р. Засуджений 14.07.1937р. спец колегією Київського обласного суду до п'яти років за ст. ст. 54-10, 54-11 КК УРСР. 28.07. 1957р. Верховним судом УСРС вирок скасовано, справу припинено.

Кiлькiсть переглядiв: 1099